March 20, 2025

O amplă acțiune de ecologizare a malurilor râului Arieș Primăria Turda va avea loc în zona Turda a anunțat primăria locală. Activitățile, organizate în parteneriat cu Administrația Bazinală de Apă Mureș, Compania de Apă Arieș, Direcția de Asistență Socială, Domeniul Public și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență, au loc în data de 21 martie 2025, de la ora 09, fiind fixat ca punct de întâlnire zona de pod, la intersecția străzii Constructorilor cu strada Plopilor.

Scopul acțiunii este protejarea resurselor de apă și menținerea unui mediu curat pentru comunitatea noastră. Cetățenii care doresc să se implice activ sunt așteptați să participe – sacii și mănușile necesare vor fi asigurate, iar deșeurile colectate vor fi preluate de compania Supercom și transportate către operatori autorizați pentru reciclare și valorificare.

Zonele vizate pentru ecologizare includ și: podul de pe strada George Coșbuc și strada Mihai Eminescu – unde va interveni Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență; podul de pe strada Ecaterina Teodoroiu și strada Ocnelor – ecologizat de Compania de Apă Arieș.

Sacii colectați vor fi depozitați temporar lângă stația de tratare a apelor uzate, situată în vecinătatea acestor artere.

Evenimentul are și un rol simbolic, fiind organizat cu o zi înainte de Ziua Internațională a Apei (22 martie), o inițiativă a Organizației Națiunilor Unite menită să atragă atenția asupra utilizării durabile și protejării resurselor de apă la nivel global.

„Invităm locuitorii Turzii să se alăture acestei acțiuni pentru un oraș mai curat!”, a anunțat Primăria Turda.

Articolul Turdenii așteptați să curețe malurilor râului Arieș apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *