October 27, 2024

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de echipa Elveţiei, cu scorul de 36-27 (16-16), sâmbătă, în ziua a doua a Trofeului Carpaţi, găzduit de Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

România a avut un început bun de meci, a condus cu 4-1 şi 7-5, după care Elveţia a preluat controlul şi a avut avantaj, 12-9 şi 15-12, însă la pauză scorul a fost egal, 16-16.

Oaspetele au dominat autoritar repriza secundă, în care România nu a marcat decât 11 goluri, primind 20.

Jucătoarele antrenate de Florentin Pera au marcat au ratat nu mai puţin de şase aruncări de la 7 metri (din nouă primite).

Golurile echipei României au fost înscrise de Bianca-Maria Bazaliu 6, Sorina Maria Grozav 5, Andreea Cristina Popa 4, Alisia Lorena Boiciuc 3, Iaroslava Burlacenko 3, Alicia-Maria Gogîrlă 2, Eva Kerekes 1, Corina Elena Romina Lupei 1, Ioana Rebeca Necula 1, Mihaela Andreea Mihai 1.

Bianca Tomina Curmenţ şi Daciana Hosu au apărat fiecare câte 5 şuturi.

Pentru formaţia Elveţiei au marcat Tabea Schmid 13 goluri, Daphne Gautschi 7, Emma Bachtiger 4, Mia Emmenegger 4, Nuria Bucher 3, Chantal Wick 2, Era Baumann 1, Alessia Riner 1, Nora Snedkerud 1.

Manuela Brutsch a avut 11 intervenţii.

În celelalte meciuri ale zilei, Slovacia a dispus de Macedonia de Nord cu 29-27, iar Brazilia a învins Turcia cu 33-28.

Elveţia ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Brazilia, 4 puncte, România, 2 puncte, Slovacia, 2 puncte, Macedonia de Nord, 0 puncte, Turcia, 0 puncte.

Duminică vor avea loc ultimele meciuri, Elveţia – Macedonia de Nord (ora: 12:30), Turcia – Slovacia (ora 14:30) şi România – Brazilia (ora: 17:30).

România se pregăteşte pentru Campionatul European – EHF EURO 2024, care va avea loc în perioada 28 noiembrie-15 decembrie în Austria, Ungaria şi Elveţia.

Echipa antrenată de Florentin Pera va evolua în Grupa B, alături de Cehia (pe care o va întâlni pe 29 noiembrie), Muntenegru (1 decembrie) şi Serbia (3 decembrie).