October 26, 2024

CFR Cluj a terminat la egalitate cu Sepsi, scor 3-3 (0-1), vineri seara în Gruia, într-un meci din etapa a 14-a din SuperLigă. A fost un nou meci sub așteptări făcut de jucătorii lui Dan Petrescu, căruia i s-a cerut din nou demisia într-un moment în care echipa din Sfântu Gheorghe conducea, în minutul 86, cu 3-1 pe tabela de marcaj! Rușinea unui nou meci pierdut pe teren propriu a fost evitată cu două goluri pe final de meci, ultimul în al doilea minut al prelungirilor! Postolachi a fost cel care a adus până la urmă un punct la zestrea săracă a CFR-ului din acest sezon. Clujenii au doar o singură victorie în ultimele șase meciuri din SuperLigă.

Echipele de start:

CFR Cluj: Popa – Simao, Bolgado, Ilie, Camora – Fică, Keita, Djokovic – Deac, Postolachi, Kamara
Rezerve: Hindrich, Abeid, Mogoș, György, Boben, Graovac, Artean, Filip, Păun, Tachtsidis, Korenica, Michael

Sepsi: Gyenge – Ciobotariu, Ninaj, Șefan – Haruț, Alimi, Mino Sota, Dumitrescu – Matei, Coman, El Sawy
Rezerve: Niczuly, Bardea, Hajdin, Neskovic, Breij, Oroian, Kallaku

CFR are nevoie de victorie pentru a ține contactul cu formațiile fruntașe din SuperLigă, în vreme ce Sepsi are o serie bună, cu trei victorii și două înfrângeri, plasându-se în imediata apropiere a locurilor de play-off. De la clujeni lipsește Louis Munteanu, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Circa trei mii de spectatori în tribunele stadionului ”Dr. Constantin Rădulescu”.

Feroviarii au lovitura de start. Deac are prima ocazie a meciului în min.3, când trimite cu capul pe lângă poartă di apropiere. Djokovic nu prinde cadrul porții cu un șut din afara careului, în min.6. Ștefan, de la oaspeți, șutează și el de la distanță, în min.10, dar mingea trece pe lângă poarta lui Popa. Șutul lui Kamara, din min.17, este prins bine de Gyenge. Tot Kamara trimite cu capul la mică distanță de poarta celor dela Sepsi, în min.24. GOL Sepsi! COMAN îl învinge pe Popa cu un șut puternic de la 16 metri, în min.37, după o pătrundere extraordinară! 0-1! Un minut suplimentar pentru această repriză. Pauză în Gruia, după 45 de minute destul de modeste ale feroviarilor.

Dan Petrescu face primele două modificări în formația sa încă de la pauză: au intrat Korenica și Păun, au rămas la cabine Deac și Keita. Djokovic șutează de la 20 de metri, dar Gyenge reține cu siguranță, în min.48. GOOOOOOOL CFR! Kamara trimite în poartă din câțiva metri, în min.53, după o pătrundere a lui Păun pe partea dreaptă! 1-1! GOL Sepsi! CIOBOTARIU înscrie din interiorul careului mic, în min.55, după un corner la care fundașii CFR-ului au fost visători! 1-2! Fică șutează spre vinclu, în min.60, dar Ciobotariu respinge cu capul în corner. Ocazie mare de egalare a lui Bolgado, în min.65, care trimite cu capul pe lângă poartă din poziție excelentă. Postolachi reia cu capul pe lângă poartă din centrul careului, în min.68. Intră Tachtisidis, în min.70, în locul lui Fică. Gyenge prinde pe linia porții mingea trimisă cu capul de Kamara, în min.71. O nouă schimbare la CFR, în min.78: iese Camora și intră Mogoș. GOL Sepsi! FLORIN ȘTEFAN trimite imparabil la colțul lung de la 22 de metri, în min.84! 1-3! Suporterii CFR-ului cer demisia lui Dan Petrescu! GOOOOOOOL CFR! POSTOLACHI deviază cu capul în poartă șutul lui Simao, în min.86! 2-3! A intrat Filip în locul lui Ilie, în min.90. Cinci minute suplimentare pentru acest meci. GOOOOOOL CFR! POSTOLACHI trimite în plasă, în min.90+2, cu o reluare din șase metri! 3-3! Final de meci!

Etapa următoare, vineri 1 noiembrie, CFR va juca în deplasare cu Gloria Buzău.