October 27, 2024

AHC Potaissa Turda s-a calificat în turul al treilea al competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a învins echipa nord-macedoneană GRK Ohrid, cu scorul de 39-29 (17-14), sâmbătă seara, pe teren propriu, în manşa secundă din turul al doilea.

Echipa antrenată de Horaţiu Gal a reuşit să întoarcă rezultatul din prima manşă, în care Ohrid a câştigat la şase goluri, cu 31-25.

Prima repriză a fost una echilibrată, iar la pauză ardelenii nu aveau decât trei goluri avans pe tabelă, 17-14. Potaissa se desprinsese deja la zece goluri în min. 46 al meciului (29-19), păstrându-şi avantajul până la final.

Cristian Ghiţă a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 15 goluri marcate. Au mai înscris Irakli Kbilaşvili 7 goluri, Roland Thalmaier 3, Denis Veres 3, Gabriel Florinel Dumitriu 3, Mehran Rahnama Falavarjani 1, Mateusz Piechowski 1, Daniel Pop 1.

Mihai Popescu a avut 9 intervenţii (28,13%), iar Alexandru Bucătaru, 2 (28,57%).

Pentru echipa din Macedonia de Nord au punctat Goce Ojleski 5 goluri, Teimuraz Orjonikidze 5, Lovro Jotic 4, Lucian Bura 3, Ivan Taseski 3, Rudolf Zvonimir Safranko 3, Zivan Pesic 2, Gal Cirar 2, Gradimir Chanevski (portar) 1, Nikola Jukic 1.

Gradimir Chanevski a reuşit 8 intervenţii (26,67%), Boban Ristevski 2 (25%), iar Daniel Gjorgjeski una (11,11%).

Tragerea la sorţi a meciurilor din turul al treilea va avea loc marţi, la Viena.