April 29, 2026

Festivalul din Parcul Etnografic a adunat peste 13.500 de participanți în primele două zile și a oferit momente de neuitat cu Ibrahim Maalouf, Seun Kuti, Kokoroko și Alabaster DePlume.

Cea de-a 13-a ediție a festivalului Jazz in the Park a început în forță, reconfirmându-și statutul de eveniment cultural de referință la nivel european. Timp de două zile, Parcul Etnografic „Romulus Vuia” din Cluj-Napoca s-a transformat într-un tărâm al sunetului, al empatiei și al întâlnirilor autentice între oameni și muzică. Peste 13.500 de persoane au trecut pragul festivalului vineri și sâmbătă, bucuroși să redescopere atmosfera caldă, creativă și profund umană care a consacrat Jazz in the Park.

Vineri, 6 iunie – Jazz cu suflet și lumină

Deschiderea festivalului a fost una memorabilă. Peste 6.500 de participanți au pășit în Parcul Etnografic, întâmpinați de o atmosferă senină și vibrantă, în perfectă armonie cu spiritul ediției din acest an – o ediție despre adaptare, reinventare și puterea muzicii de a aduce oamenii împreună.

Punctul culminant al serii a fost concertul susținut de Ibrahim Maalouf & Trumpets of Michel-Ange – un moment de forță artistică și încărcătură emoțională profundă. Artistul franco-libanez a oferit publicului un show complex, în care improvizația s-a întâlnit cu introspecția, iar jazzul a devenit un canal pentru empatie și solidaritate. Finalul serii a fost marcat de un gest emoționant: Maalouf a invitat publicul la un moment de reculegere pentru victimele conflictelor din Orientul Mijlociu. Peste 4.000 de oameni au aprins lanternele telefoanelor, transformând întregul parc într-un ocean tăcut de lumină și compasiune.

Înaintea lui, pe scenă a urcat Transylvania Jazz Orchestra, prima orchestră de jazz fondată la Cluj și a doua din țară. Sub bagheta profesorului Dima Belinski, cei 19 muzicieni au oferit un recital eclectic, trecând cu eleganță de la piese clasice la reinterpretări moderne, toate ancorate în specificul cultural românesc.

Pe celelalte scene, atmosfera a fost completată de sesiuni spontane de jam, activități comunitare și dezbateri culturale în cadrul „Întâlnirilor pe prispă”, care au adus în discuție teme precum curajul de a schimba direcția, reinventarea în momente-limită și rolul muzicii în construirea punților între oameni.

Sâmbătă, 7 iunie – Ziua ritmurilor globale și a mesajelor sociale

Dacă vineri a fost despre introspecție și comuniune, sâmbăta a adus explozie de ritmuri, mesaje curajoase și o paletă sonoră cu adevărat globală. Aproape 7.000 de oameni au venit să se bucure de o zi plină de jazz, afrobeat, soul, poezie și improvizație, desfășurată pe patru scene distincte și în mai multe spații culturale ale festivalului.

Pe Hill Stage, publicul a fost cucerit de două nume de referință ale scenei internaționale. Trupa londoneză Kokoroko a oferit un concert vibrant, cu rădăcini în afrobeat-ul clasic, dar cu o expresie contemporană, elegantă și meditativă. Apusul s-a contopit cu sunetul blând al trompetei și al vocii solistei Sheila Maurice-Grey, într-un moment de reverie colectivă.

Seara a fost închisă spectaculos de Seun Kuti & Egypt 80, fiul legendarului Fela Kuti și purtătorul de cuvânt al unui mesaj politic ferm. Într-o explozie de energie și sunet, Seun Kuti a vorbit despre libertate, drepturile omului și responsabilitatea Europei în fața crizelor globale:
„Free Gaza. Free Europe from right-wing fascism. If Europe is free, then Gaza, Congo, Sudan will be ok.”
Mesajul său a fost întâmpinat cu aplauze prelungite și a transformat concertul într-un act de conștiință colectivă.

Pe Backyard Stage, artistul britanic Alabaster DePlume a adus un performance atipic, la granița dintre muzică, poezie și activism. Vocea sa blândă, adesea șoptită, a devenit un manifest pentru vulnerabilitate, solidaritate și reflecție. A vorbit despre Palestina și despre cum sunetul poate deveni spațiu sigur pentru gânduri grele.

Tot sâmbătă a avut loc prima rezidență artistică din istoria festivalului – un proiect în care formația timișoreană JazzyBIT și DJ K-Lu au creat live, pe scenă, un univers sonor dinamic, în care beat-urile electronice au îmbrățișat armoniile jazzului. Proiectul este începutul unei colaborări care va culmina cu concertul de duminică, alături de celebrul pianist Omar Sosa.

Pe celelalte scene, ziua a fost marcată de diversitate: Moonlight Breakfast a deschis Friends Stage cu o doză de good vibes, urmat de vinyl sets, DJ sets și un public care a dansat până la miezul nopții. Jazzbois, Pasha Fedotov Quartet, Berti Barbera sau Sebastian Burneci Quintet au completat un line-up eclectic, adaptat atât cunoscătorilor, cât și celor aflați la prima întâlnire cu jazzul.

Mai mult decât un festival

Jazz in the Park nu este doar despre concerte. Este despre întâlniri care contează. Despre conversații care schimbă ceva. Programul „Întâlniri pe prispă” a adus sâmbătă trei dialoguri esențiale:
Amalia Enache în discuție cu Diana Popescu despre adaptare și reziliență;
Anca Ghiorghiu, specialistă în PR și organizare de evenimente, a vorbit despre creativitate în spațiul public;
Berti Barbera, cu lansarea cărții „Ascultă și dă mai departe!”, într-un dialog moderat de Horia Ghibuțiu, a deschis un spațiu sincer despre rolul muzicii în formarea noastră ca oameni.

Ultima zi de festival aduce momente care promit să încheie această ediție într-o notă intensă și optimistă. Dimineața începe cu Ada Milea și Berti Barbera, într-un spectacol muzical inspirat din Amintiri din copilărie, iar seara va culmina cu JazzyBIT & Omar Sosa, într-o premieră artistică ce va pune în lumină rezultatele rezidenței din acest an.

Finalul ediției aparține artistei Nneka, cunoscută pentru vocea ei inconfundabilă și mesajele sociale puternice – o închidere perfectă pentru un festival care a demonstrat, încă o dată, că jazzul poate fi poezie, protest, introspecție și sărbătoare, toate în același timp.

Jazz in the Park este un proiect marca Fapte, asociație care dezvoltă oameni și comunități prin evenimente culturale. Din 2013 până astăzi, festivalul a găzduit peste 500 de concerte și a devenit un reper în peisajul cultural european. În 2019, Jazz in the Park a câștigat premiul pentru „Best Small European Festival” în cadrul European Festival Awards și a fost de cinci ori finalist în competiție.

Articolul Jazz in the Park 2025: Două zile de muzică, emoție și solidaritate în inima Clujului apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *