March 21, 2025

Colegiul Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca în parteneriat cu Liceul Special pentru Deficienții de Vedere Cluj-Napoca au organizat vineri, 21 martie 2025, la sediul primei instituții de învățământ amintite cea de-a doua ediție a proiectului educational  dedicat Zilei Mondiale a Apei, care în are ca slogan „Conservarea Ghețarilor”. Partenerul media al evenimentului este Ziarul Făclia de Cluj. La eveniment au participat elevii din ambele unități școlare, care au susținut prezentări și momente artistice deosebite, și profesorii care i-au încurajat, directorul Colegiului Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca, prof. dr. Horațiu Popa Bota, tot de la același colegiu, prof. Vasile Viorel Pop, prof. Laura Baboș Moldvai și prof. Florin Bucilă. Din partea Liceului Special pentru Deficienții de Vedere Cluj-Napoca au fost prezenți directorul adjunct prof. Gina Morar și prof. Volumia Sângeorzan.

Educația ecologică, preocupare a geografilor

Totodată, la manifestarea, care a sărbătorit Ziua Mondială a Apei, invitații speciali au fost prof.univ.dr. Vasile Zotic de la Facultatea de Geografie din cadtul UBB Cluj-Napoca, inspectorul școlar de la Inspectoratul Școlar Județean Cluj, prof. Elisabeta Bara, directorul adjunct al Colegiului Național „George Barițiu” Cluj-Napoca, prof. Silvia Monica Ilișiu, purtătorul de cuvânt al Administrației Bazinale de Apă Someș-Tisa, Cristina Vădan, și inginerul Alexandru Luchian, formator proiecte de mediu „Stropi de aer și stropi de rouă”. La deschiderea evenimentului, directorul Colegiului Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca, prof. dr. Horațiu Popa Bota, a spus că, în acest an, Ziua Mondială a Apei are sloganul „Conservarea Ghețarilor” și că deși la noi nu mai sunt ghețari de mult timp, doar Ghețarul Șcărișoara, acest lucru nu înseamnă că nu suntem atenți în fiecare zi la calitatea apei, la calitatea mediului înconjurător, în general. Prof. dr. Horațiu Popa Bota a precizat că geografii sunt ancorați zi de zi în această activitate, de educație ecologică, și a mulțumit elevilor și profesorilor care au făcut posibil evenimentul din acest an. „Mult success și să fim binecuvântați cu ape de calitate, cât mai puțin poluate, pe viitor!”, a afirmat directorul prof. dr. Horațiu Popa Bota.

Rezervele de apă, tot mai afectate

La rândul său, reprezentantul UBB Cluj-Napoca, , prof.univ.dr. Vasile Zotic, de la Facultatea de Geografie, a spus că se bucură  de organizarea de către Colegiul National „George Coșbuc” a celei de-a doua ediții a evenimentului dedicat Apei având în vedere cât de importantă este apa în viața oamenilor.  Reprezentantul UBB a mai spus  că nu peste tot apa este protejată așa cum ar trebui, că  asistăm la un asalt asupra apei, mai ales în țările industrializate, care consumă o cantitate foarte mare, și uită în mare măsură să o recicleze corespunzător, să o protejeze, iar toate acestea se resfrâng asupra  rezervelor de apă. Acesta a mai spus că asistăm la schimbări climatice cu efecte dramatice iar unul dintre efectele schimbărilor climatice este reducerea apei. „Ghețarii se topesc și această apă dulce care este cantonată în ghețari urmează să ajungă în mări și oceane. Se schimbă direcția maselor de aer, se extinde fenomenul de secetă. Și toate acestea în final nu au un alt efect decât reducerea cantității de apă, așa că în viitor hrana și apa vor fi două elemente foarte importante pentru omenire. Dacă nu punem de astăzi bazele unui management de durată al apei, mâine vom avea cu toții de suferit, așa că vă încurajez să transpuneți și în practică toate cunoștințele pe care le dobândiți, aici, la școală, și le veți dobândi și mai departe prin continuarea studiilor la facultate. Să protejăm cu toții apa în fiecare acțiunea a noastră”, a încurajat profesorul UBB.

Inspectorul școlar de la Inspectoratul Școlar Județean Cluj, prof. Elisabeta Bara, a afirmat că se bucură foarte mult de realizarea acestei acțiuni și mai ales pentru faptul că elevii devin atât de curioși. „Mă gândesc că această curiozitate o să se transforme într-o responsabilitate reală deoarece apa este foarte importantă, nu numai pentru că este un element simplu din natură, ci pentru că este un element essential în viața noastră”, a spus aceasta.

 Să prețuim Apa!

Un alt invitat, reprezentant al Administrației Bazinale de Apă Someș-Tisa, Cristina Vădan, a precizat că la o primă vedere tematica, și anume „Conservarea Ghețarilor”, pare a nu avea legătură cu noi. „Însă nu este așa pentru că trăim într-un sistem interconectat și orice se întâmplă în lumea aceasta ajunge până la urmă și la noi. Ca și specialiști vedem efectele acestor schimbari climatice. Avem secete mai dese, de exemplu am avut, în anul 2022 o secetă în județul Satu-Mare, care n-a mai fost decât cu douăzeci de ani în urmă. Culmea, vara trecută, ne-am confruntat din nou cu fenomene de secetă. Dar nu doar secetă și fenomenele precum inundațiile sunt mult mai violente. Dacă urmăriți și la televizor, peste tot în lume, în țări civilizate, unde s-ar zice că au toate condițiile ca să fie apărați de aceste fenomene, se întâmplă inundații catastrofale. Așadar, să prețuim această resursă, să ne gândim cum putem fiecare dintre noi să ajutăm, să avem un medium mai curat și mai sănătos. Sunt acțiuni simple pe care le abordați și voi astăzi în cadrul prezentărilor și mă bucur. Este important să conștientizăm că a depozita deșeurile într-un loc special contează foarte mult și ne ia două minute”, a mai spus același invitat.

De asemenea, directorul adjunct al Liceului Special pentru Deficienții de Vedere, Gina Morar, a felicitat direcțiunea Colegiului Național „George Coșbuc” pentru inițiativa de a colabora cu unitatea de învățământ pe care o conduce. Aceasta a subliniat rolul importat, în cadrul activităților dedicate Apei, a prof. Volumia Sângeorzan de la Liceul Special pentru Deficienții de Vedere.

 Moment de reculegere –  prof.univ.dr.emerit Vasile Surd

În cadrul aceleiași acțiuni, profesoara Volumia Sângeorzan a spus că „Apele curate, pământul necontaminat, mâncarea naturală și sănătoasă, pădurile, plantele, animalele, și mai ales oamenii sunt daruri de care ne-am putea bucura în fiecare zi a vieții noastre. Dacă adulții, profesorii sau părinții sunt uneori prea absorbiți de grijile fiecărei zile, avem nevoie de copii, avem nevoie de tineri care să aibă grijă de lucrurile care nu sunt atât de vizibile, dar sunt la fel de importante. Suntem convinși că desfășurarea activității noastre va aduce un plus de cunoștințe și deprinderi utile pentru utilizarea durabilă a resurselor de apă”.

Înainte de prezentarea proiectele de către elevi, întreaga asistență a ținut un moment de reculegere în memoria prof.univ.dr.emerit Vasile Surd, cel care a fost alături de această activitate chiar de la prima ediție. Inginerul Alexandru Luchian, formator de proiecte de mediu „Stropi de aer și stropi de rouă”, a oferit elevilor un QR cod prin care aceștia au posibilitatea să verifice calitatea mai multor ape din  România. QR codul era imprimat pe tricolul invitatului având și un mesaj sugestiv„Tu știi ce fel de apă bei?”

Au susținut proiecte elevii: Hiristea Georgiana, Iacob Ionela Rita, Jimba Laura Mirela, Kopacz Samira Andreea, Onețu Maya, Mocan Ana-Catinca, Dinu Catinca, Craiu Maria, Cadiș Mireia, Stanciu Diana, Buticaș Răzvan, Ciobanu Alexandra, Uțiu Azzia, Târziu Brianna, Mizgan Danciu Diana, Dobocan Iarina, Perșa Anastasia, Marca Andreea, Alexandru Sara, Vădan Alma, Vlad Piscoti, Crișan Eric, Moldovan Alessia Marina, Fărcaș Ana Antonia, Țion Radu, Nicolicea Andrei, Mureșan Petra, Pop Eric, Uțiu Emilian, Coman Jessica, Bodea Alexia, Tomoiagă Alma Elbark Mofeda-Miriam, Stan Giulia, Csoregi Alexia și Bogătean Ana.

Tia SÎRCA

Articolul Elevii și profesorii de la Colegiul Național „George Coșbuc” și Liceul Special pentru Deficienții de Vedere au sărbătorit  Ziua Mondială a Apei apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *