March 26, 2025

Polițiștii clujeni au sărbătorit Ziua Poliției Române în mijlocul comunității clujene, astfel reporterul Ziarului Făclia a putut face cunoștință cu Paco, câinele antrenat să găsească cadavre umane îngropate, cu cele mai moderne „unelte” și substanțe folosite de criminaliștii clujeni în descoperirea răufăcătorilor, dar și cu aparatele de ultimă generație pe care polițiștii de la Serviciul Rutier îi depistează pe șoferii care încalcă legea. Marți, 25 martie 2025, polițiști din cadrul mai multor departamente ale Inspectoratului de Poliție al Județului Cluj s-au aflat în Piața Unirii pentru a prezenta tehnica din dotare, pentru a face demonstrații de dresaj, dar și demonstrații de intervenții rapide pe care le-au efectuat polițiștii de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale. Printre sutele de vizitatori interesați să-i întâlnească pe polițiștii clujeni s-a aflat și un grup de elevi de la Școala de Poliție din Cluj-Napoca.

Trusele criminaliștilor, larg deschise

Reporterul „Făclia de Cluj” a vizitat standul Serviciului Criminalistic, inspectorul principal de poliție Cristian Coroian prezentând echipamentele polițiștilor din acest departament. Este vorba de trusele folosite în toate cazurile de omor, furturi din locuințe și din mașini, începând din anul 2022, când polițiștii clujeni le-au primit în dotare. Folosită în cazurile de omor, furt sau distrugeri, trusa criminalistică universală cuprinde chit de amprentare, pensule pentru pulberi, cretă, recoltori probe ADN, instrumente de măsură, etc. De asemenea, polițiștii criminaliștii mai folosesc trusa specializată cu lumini, cu lungimi de undă diferite, și ochelari. Lanternele au culori diferite și în funcție de ce tipuri de urme se caută (urme papilare, urme de sânge, etc) se utilizează împreună cu ochelarii. Aceste unelte se folosesc aproape la orice substanță lichidă prezentă în câmpul infracțional, substanța fiind detectată ca o pată florescentă. Pentru prelevarea urmelor papilare sau de încălțăminte polițiștii au o trusă cu toate tipurile de pulberi , acestea folosindu-se în funcție de suprafața cercetată. Pulberile se folosesc cu ajutorul pensulelor, unul dintre cele mai interesate fiind pulberea magnetică. O „unealtă” de mare ajutor polițiștilor este un dispozitiv cu cartușe, cu o substanță apropiată ca textură de super glue, care colorează suprafața cercetată în alb. Acesta este folosit de polițiști atunci când este vorba de detectarea urmelor mai vechi sau pentru suprafețele în care nu funcționează pulberile.

 Paco, câinele care descoperă cadavre îngropate

În Piața Unirii, în afară de autospecialele și motocicleta de poliție, utilizate pentru intervențiile rapide, puncte de atracție au reprezentat câinii de serviciu și demonstrațiile făcute alături de polițiștii care îi îngrijesc și-i antrenează zilnic. Unul dintre cei mai spectaculoși câini este Paco, un ciobănesc german în vârstă de doi ani pe care antrenorul său, agentul șef principal Paul Negru de la Grupa Canină l-a luat în primire, de la vârsta de patru luni, mai precis din luna august a anului 2023. Până în luna august 2024, polițistul Paul Negru a făcut cu Paco un predresaj, obișnuindu-l cu locuri noi, cu sunete, cu mașini. Apoi, în luna august 2024, la Centrul Chinologic de la Sibiu, timp de patru luni, a participat cu Paco la un curs de specializare pentru descoperirea de cadavre umane îngropate. Paco a absolvit cursul, acum este în serviciu și așteaptă misiuni în care să-și etaleze calitățile. Despre Paco, antrenorul are numai cuvinte de laudă: „Când era tânăr, a fost mai zglobiu, însă acum este foarte echilibrat, își face excelent treaba”. Paco locuiește în baza canină din Someșeni, este hrănit și dresat în fiecare zi de antrenorul său pentru a fi menținut în formă.

Serviciul Rutier pistol radar, cu undă laser, care depistează încălcarea regimului legal de viteză. Poate să depisteze vehiculul care circulă cu viteză de la o distanță de 1200 de metri. Acesta realizează fotografii și filmare, este foarte precis. Unele modele pot fi puse să lucreze automat. Pot fi montate pe un trepied și în mod automat ele filmează traficul. Aceste aparate sunt de ordinul zecilor și vor fi amplasate, la vedere, în zonele cu risc rutier ridicat. Tot timpul în preajma aparatelor va exista un polițist.

 Cele mai noi aparate ale polițiștilor de la Rutieră

În standul Serviciului Rutier, au fost expuse aparatele Drug Test, intrate în dotarea polițiștilor clujeni în urma cu doi ani, care sunt folosite pentru testările antidrog. Acestea constau în testarea salivei, toată testarea durând 10-20 de minute, în funcție de cantitatea de salivă colectată. Aparatul indică prezența sau absența substanțelor psihoactive după care dacă conducătorul auto este pozitiv, este condus la o unitate medicală autorizată pentru recoltarea de monstre, a precizat subcomisarul de poliție Ionuț Petruță, șeful Serviciului Rutier. Acesta a mai prezentat aparatul alcooltest, dar și cele mai noi ehipamente intrate în dotarea tuturor polițiștilor rutieri, tableta și imprimanta, sancțiunile putând fi scrise direct pe tabletă și listate pe imprimantă, economisindu-se astfel timp atât pentru polițist cât și pentru conducătorul auto din trafic.

TIA SÎRCA










Articolul De Ziua Poliției Române, polițiștii au sărbătorit în mijlocul comunității clujene apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *