
Premieră la Facultatea de Medicină Veterinară USAMV Cluj-Napoca, inima unui buldog ajutată să bată într-un ritm normal de către un medic veterinar și un cardiolog.
Medicul veterinar prof. dr. Iuliu Scurtu, coordonatorul Serviciului Cardiologie Veterinară USAMV, și medicul primar cardiolog Horia Roșianu cu competență în electrofiziologie, implantare de cardiostimulatoare și defibrilatoare de la Institutul Inimii ”Niculae Stăncioiu”, conf. dr. în cadrul Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca”, au implantat un stimulator cardiac buldogului, pe nume Arni.
Operația a avut success, câinele Arni scăpând de episoadele repetate de leșin. „Împreună cu dr. Roșianu am implantat cu succes la clinica noastră un stimulator cardiac la un pacient care prezenta zilnic multiple episoade de leșin. Operația a fost un succes și este o premieră. Tocmai a început o viață nouă pentru simpaticul buldog Arni!”, a precizat prof. dr. Iuliu Scurtu, coordonatorul Serviciului de Cardiologie Veterinară din cadrul USAMV Cluj-Napoca, pe pagina de socializare a instituției universitare.
Reușita celor doi profesori a fost apreciată și de reprezentanții USAMV care au transmis: „Un rezultat extraordinar pe măsura colaborării de excepție dintre medicina veterinară și cea umană!”
Sursă foto: USAMV
T.S.
Articolul Arni, primul câine cu stimulator cardiac implantat la Cluj apare prima dată în ziarulfaclia.ro.