
Anul trecut, polițiștii clujeni au intervenit la un număr de 31.000 de evenimente și au aplanat 4.650 de stări conflictuale în vederea menținerii ordinii publice, au informat luni, 10 februarie 2024, reprezentanții Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Cluj la conferința de presă unde aceștia auprezentat bilanțul activității pentru anul 2024. Astfel, la nivelul Inspectoratului au fost sesizate un număr de 17.911 de infracţiuni, cele mai multe fiind infracţiuni judiciare (11.232). De asemenea, polițiștii au soluţionat peste 16.000 de dosare penale la activitățile de investigare a criminalităţii, au întocmit 458 de dosare penale având ca obiect infracţiuni la regimul silvic și au anulat la 94 de deținători dreptul de a folosi arma.
Peste 430 de activități de prevenire a violenței în școli
În anul 2024, pe linia activităţii de prevenire, polițiștii au desfăşurat acţiuni de informare şi prevenire în cadrul a 25 de proiecte („Drumuri sigure”, „Proiectul de prevenire a traficului şi consumului de droguri – ALEG „, „Proiectul de siguranţă online”, ” La cafea cu un poliţist”, „În siguranţă la volan”, „Fii isteţ, gândeşte înainte”, „Prevenirea bullyingului şi a cyberbullyingului” etc.) precum şi campanii educaţionale cu instituţii de învăţământ din judeţ.
În cursul anului trecut, 420 de activităţi desfăşurate pe linia informării şi prevenirii antiinfracţionale şi antivictimale a cetăţenilor, au avut peste 26.000 de beneficiari.
În perioada de amintită, Biroul Siguranţă Şcolară a organizat peste 430 de activităţi informativ-preventive în cadrul orelor de curs, în unităţile de învăţământ preuniversitare de pe raza judeţului Cluj, atât din mediul urban, cât şi rural. În cadrul întâlnirilor cu elevii şi cadrele didactice au fost prezentate campaniile de prevenire a infracţiunilor de violare a vieţii private, a actelor cu violenţă şi fenomenului de bullying, prevenirea consumului de droguri şi a portului fără drept de obiecte interzise.
Au planat 4.650 de stări conflictuale
Tootodată, poliţiştii clujeni au desfăşurat numeroase activităţi de menţinere a ordinii publice, fiind vorba despre peste 31.000 de intervenţii la evenimente, peste 14.500 de controale directe, 1.316 acţiuni cu efective mărite, dar şi 44 de razii. În contextul acestor activităţi au fost constatate 1.302 infracţiuni, dintre care 822 de infracţiuni în flagrant delict. În anul 2024, poliţiştii au intervenit la 27.249 de cazuri semnalate prin S.N.U.A.U. 112, fiind aplanate 4.650 de stări conflictuale. În anul 2024 structurile inspectoratului au fost sesizate despre comiterea unui număr de 17.911 infracţiuni.
Peste 1.800 de cazuri de violență domestică
În perioada de referinţă, 11.232 au fost infracţiuni judiciare, 1.805 au fost infracţiuni economico-financiare, iar 4.874 infracţiuni de altă natură. Din totalul infracţiunilor sesizate în anul 2024, 8.139 sunt infracţiuni contra patrimoniului, unde infracţiunile de furt au înregistrat o scădere de 9,49%, faţă de anul 2023. Referitor la activităţile de investigare a criminalităţii, au fost soluţionate 16.175 de dosare penale, fiind dispuse măsuri preventive faţă de 551 de persoanele cercetate. În ceea ce priveşte activitatea de prevenire şi combatere a infracţionalităţii asociate violenţei domestice, în cursul anului 2024, au fost sesizate 1.811 de astfel de fapte, cele mai multe, 1.071 fiind infracţiuni de lovirea sau alte violenţe, 115 infracţiuni de abandon de familie şi 169 de infracţiuni de ameninţare.
54 de persoane urmărite internațional, depistate
În privinţa activităţilor de prevenire şi combatere a evaziunii fiscale, în anul 2024, au fost constituite 130 de dosare de evaziune fiscală, ca urmare a sesizării din oficiu a organelor de urmărire penală. În cadrul dosarelor penale aflate în instrumentare, a fost recuperat un prejudiciu de 52.821.400 de lei, prin instituirea de măsuri asigurătorii. În perioada analizată, au fost depistate 115 persoane urmărite la nivel naţional din care 54 au fost la nivel internaţional. Totodată poliţiştii, au depistat 203 persoane care posedă Mandate de executare a pedepsei emise de instanţele de judecată şi 21 persoane depistate care posedau Mandate Europene de Arestare emise de autorităţile altor state din UE. Pe parcursul anului 2024, poliţiştii din cadrul compartimentului urmăriri, au înregistrat 678 de dispariţii, din care 670 au fost depistate şi încredinţate familiei sau internate în centre de profil, 467 dintre aceştia fiind minori.
Parteneri în cinci misiuni internaţionale de extrădare
Totodată, poliţiştii compartimentului urmăriri au participat la cinci misiuni internaţionale de extrădare a unor persoane căutate de autorităţile române din următoarele ţări: Marea Britanie, Polonia, Franţa şi Spania. Un asemenea caz este cel al persoane urmărite internaţional, extrădată din Spania şi încarcerată de poliţiştii clujeni. La data de 31 decembrie 2024, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea emis pe numele unui bărbat de 32 de ani, din Câmpia Turzii, urmărit internaţional. Bărbatul a fost localizat şi reţinut la data de 17 iulie 2024, în localitatea Alicante, Spania, în urma cooperării dintre Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate, Serviciul de Investigaţii Criminale Cluj, cu sprijinul Ataşatului de Afaceri Interne al Poliţiei Spaniole la Bucureşti şi Unitatea specializată în localizarea persoanelor urmărite din cadrul Poliţiei Naţionale Spaniole. După extrădarea sa din Spania, bărbatul a fost preluat de poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale şi cei ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi încarcerat pentru executarea pedepsei. De asemenea, au fost dispuse de către organele judiciare 502 măsuri de supraveghere judiciară, dintre care 354 reprezentând măsuri de supraveghere prin control judiciar şi 148 de măsuri de arest la domiciliu.
Peste 2.075 de metri cubi de material lemnos confiscat
De la începutul anului 2024, în cooperare cu instituţiile cu atribuţii în acest domeniu, au fost desfăşurate 545 de acţiuni şi controale în fondul forestier, pentru depistarea ilegalităţilor din domeniul silvic. În urma activităţilor desfăşurate au fost înregistrate 458 de dosare penale având ca obiect infracţiuni la regimul silvic şi au fost aplicate 483 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 996.000 de lei. Totodată, ca măsură complementară s-a dispus confiscarea a 2.075 de metri cubi de material lemnos, în valoare de peste 800.000 de lei şi indisponibilizarea a 2 autovehicule.
Activităţile din domeniul armelor, explozivilor şi substanţelor periculoase, în scopul prevenirii şi controlului strict pe această linie, au condus la desfăşurarea a 484 de acţiuni şi verificări. Poliţiştii serviciului au eliberat 253 de permise port armă şi au prelungit valabilitatea pentru alte 327 de permise, fiind emise 669 de autorizaţii pentru persoane fizice, în vederea procurării de arme letale şi arme neletale supuse autorizării. Au fost aplicate 51 de sancţiuni contravenţionale, în valoare aproximativă de 39.000 de lei şi s-a dispus suspendarea dreptului de a deţine şi folosi arme şi muniţii faţă de 10 de persoane, precum şi anularea dreptului de a purta şi folosi arme şi muniţii faţă de 94 de deţinători. Specialiştii Serviciului Criminalistic au efectuat 4.219 de deplasări în teren, 3.237 dintre acestea pentru investigarea tehnico-ştiinţifică a locului faptei. În urma cercetărilor la faţa locului s-a reuşit ridicarea a 18.438 de diferite categorii de urme, respectiv urme papilare, biologice, traseologice, înscrisuri şi alte urme. În contextul activităţilor desfăşurate de specialiştii criminalişti au fost identificaţi 253 de creatori de urme, dintre care 46 fiind autori de infracţiuni.
În anul 2024, poliţiştii Biroului pentru Protecţia Animalelor au soluţionat 994 de petiţii, reclamaţii şi sesizări, altele decât cele cu caracter penal şi au aplicat 1.076 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 383.000 de lei. La nivelul biroului au fost înregistrate 57 de dosare penale privind infracţiuni referitoare la protecţia animalelor. În perioada analizată, au fost efectuate 1.217 de acţiuni şi controale, fiind emise 19 ordine de plasare în adăpost.
Peste 1.000 de accidente, 194 grave
În domeniul rutier, în anul 2024, în judeţul Cluj, au fost înregistrate 1.169 accidente de circulaţie, 194 dintre acestea fiind raportate ca accidente rutiere grave. În perioada menţionată, poliţiştii rutieri s-au implicat în 2.680 de acţiuni de prevenire şi combatere a tuturor cauzelor generatoare de accidente rutiere, fiind constatate 1.934 de infracţiuni şi aplicate 60.019 sancţiuni contravenţionale. De asemenea, au fost reţinute, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce 9.509 permise de conducere şi au fost retrase 2.457 de certificate de înmatriculare. Principalele cauze ale accidentelor rutiere grave au fost viteza excesivă sau neadaptată la condiţiile de drum, neacordarea de prioritate vehiculelor şi indisciplina pietonilor.
Articolul Polițiștii clujeni, bilanț 2024: Au intervenit la 31.000 de evenimente și au aplanat 4.650 de stări conflictuale apare prima dată în ziarulfaclia.ro.