April 29, 2026

Liceenii clujeni s-au întors cu rezultate remarcabile, trei medalii de aur, două medalii de argint și două de bronz, de la Olimpiada națională de matematică, desfășurată în perioada 30 martie-3 aprilie 2026, la Alba-Iulia. Patru elevi olimpici naționali sunt de la Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca, un olimpic de la Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca, un olimpic de la Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca și un olimpic de la o instituție privată, Transylvania College The Cambridge, potrivit Societății de Științe Matematice din România.

La clasa a IX-a, performanțele au fost obținute de Mitran Tudor Andrei, Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca, Premiul II, medalia de aur și calificare la barajul pentru stabilirea loturilor naționale la matematică; Boancă Vlad Luca, Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca, medalia de bronz; Mateș Toma Octavian, Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca, medalia de argint. De asemenea, la clasa a XII-a, cei mai buni s-au dovedit elevii Paruș Stefan, Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca Cluj, mențiune, medalia de argint (calificare la barajul pentru stabilirea loturilor naționale la matematică), Chiș Alexandru, Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca Cluj, Premiul III, medalia de aur (calificare la barajul pentru stabilirea loturilor naționale la matematică); Diaconescu Alexandru Tashi, Transylvania College The Cambridge Cluj, mențiune, medalia de aur (calificare la barajul pentru stabilirea loturilor naționale la matematică) și Broscoi Mihai, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca, medalia de bronz.

 

Tia SÎRCA

 

 

 

Articolul Șapte liceeni clujeni, pe podium la Olimpiada națională de matematică. Două medalii de aur pentru elevi de la Colegiul „Emil Racoviță” Cluj-Napoca apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *